:: Włochy Holiday Navigator ::

Kraj i ludzie
»
Home
»
Geografia
»
Sławni Włosi
»
Ludność
»
Kuchnia
»
Polityka
»
Zdrowie
»
Dojazd
»
Informacje praktyczne
»
Swieta państwowe

Turystyka
»
Rzym
»
Wenecja
»
Mediolan
»
Piza
»
Pompeje
»
Inne
»
Parki narodowe
»
Sport
 
»
Słowniczek

Dziewczyna tygodnia

Partner
»
 
Rzym
»
sycylia
»
Florencja
»
toskania

 

Geografia

Włochy to chyba jedyny kraj, który potrafiłby narysować niemal każdy Europejczyk. Jak wiadomo - ma on kształt wielkiego buta z obcasem i być może tutaj tkwi tajemnica legendy włoskich butów. Państwo włoskie leży na Półlwyspie Apenińskim, w związku z czym aż 80% jego powierzchni stanowią góry. Przez całą dłlugość kraju biegną Apeniny, z których najwyższym szczytem jest mierzące 2912 m n.p.m. Corno Grande. Na południu natomiast mieszczą się czynne wulkany: Wezuwiusz (na Półwyspie Apenińskim), sycylijska Etna oraz Stromboli i Vulcano straszące i jednocześnie zachwycające na Wyspach Liparyjskich. Opozycją dla gór jest Nizina Padańska - największa obszarowo płaska powierzchnia, stanowiąca północno-wschodnie Włochy. Można też napotkać oczywiście jeziora, choćby Jezioro Trazymeńskie.

Z trzech stron Włochy otaczają wody Morza Sródziemnego, a ścislej mówiąc - kilka jego akwenów: Morza Adriatyckie, Jońskie, Liguryjskie i Tyrreńskie. Natomiast swą suchą częścią Włochy graniczą z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią. Całkowita granica lądowa tego państwa ma długość 1.932 km , natomiast włoskie wybrzeża ciągną się aż przez 7.600 km . Specyfiką Włoch jest m.in. to, iż w swym terytorium zawierają dwa państwa-enklawy, mianowicie San Marino i Watykan. Natomiast wokół Italii dryfują popularne wyspy: Capri, Elba, Ischias, Wyspy Liparyjskie oraz Sycylia. Na granicy włosko--francuskiej, w paśmie alpejskim, znajduje się najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. W części włoskiej liczy on sobie 4765 m n.p.m., a nazywa sie Mont Blanc de Courmayeur.

Włochy dzielą się na 20 regionów, 95 prowincji i 8092 komun.

Turyści uwielbiają korzystny klimat Włoch. Italia uchodzi za kraj o wspaniałych, ciepłych i suchych latach oraz łagodnych zimach. Zatem latem turyści przyjeżdzają tu korzystać z uroków pięknej i pewnej pogody, a zimą chcąc choć na chwilę uchronić się przed siarczystymi mrozami. Jednak w rzeczywistości włoski klimat jest o wiele bardziej zróżnicowany. Inaczej przedstawia się on na północy, inaczej na południu; inaczej w górach i na nizinach. I tak np. alpejskie zimy są mroźne i długie - ku uciesze narciarzy śnieg może tu spaść już nawet we wrześniu, natomiast miłośnicy słońca i upałów mogą rozczarować się chłodnym latem. Będą natomiast zachwyceni wakacjami spędzonymi na terenach wzdłuż wybrzeży, zwłaszcza na południu, gdzie panuje klimat sródziemnomorski. Własnie tutaj można spędzić łagodną zimę.


 

 Wlochy .net/biz ©2004- 2024
Strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Włoch