:: Włochy Holiday Navigator ::

Kraj i ludzie
»
Home
»
Geografia
»
Sławni Włosi
»
Ludność
»
Kuchnia
»
Polityka
»
Zdrowie
»
Dojazd
»
Informacje praktyczne
»
Swieta państwowe

Turystyka
»
Rzym
»
Wenecja
»
Mediolan
»
Piza
»
Pompeje
»
Inne
»
Parki narodowe
»
Sport
 
»
Słowniczek

Dziewczyna tygodnia

Partner
»
 
Rzym
»
sycylia
»
Florencja
»
toskania

 

Telefon

Budki telefoniczne w całlych Włoszech przyjmują jedynie karty (Carta Telefonica), które można nabyć w urzędach pocztowych, kioskach, barach, czy też kawiarniach. Użycie lokalnych kart typu pre-paid oraz publicznych telefonów jest zdecydowanie najtańszą opcją. Zarówno lokalne, jak i zamiejscowe rozmowy wymagają właściwego numeru kierunkowego poprzedzającego numer docelowy. I tak, żeby zadzwonić z Rzymu do Sieny, należy wybrać 06 + numer, a ze Sieny do Rzymu 0577 + numer. Dzwoniąc na telefon komórkowy, należy pominąć zero. Sieć GSM obejmuje zasięgiem cały kraj, a główne kompanie to TIM, Wind, Omnitel i Blu. Darmowe numery alarmowe: Policja (Carabinieri) - 112, Pomoc w Nagłych Wypadkach - 113, Straż Pożarna - 115, Pomoc Drogowa (ACI) - 116, Pogotowie - 118.

Poczta

Urzędy pocztowe (Ufficio Postale) są zazwyczaj otwarte w godzinach 8:00-13:30 od poniedziałku do piątku, w soboty 8:00-11:45. Niektóre z okienek mogą mieć własne godziny pracy, w dużych miastach są zazwyczaj czynne także popołudniami.

Zakupy

Sklepy są otwarte w godzinach 9:00-13:00 i 15:30/16:00-19:30/20:00, od wtorku do soboty i w poniedziałkowe popołudnia.
W wakacje sklepy zamykane są w sobotnie popołudnia, za to działaja w poniedziałki rano. Najsłynniejsze w świecie pasaże i ulice handlowe to: Via della Spigna (Mediolan), Via del Corso, Via Condotti (Rzym), Via Toledo (Neapol) Ponte Vecchio oraz Via Tornabuoni (Florencja).

 


 Wlochy .net/biz ©2004- 2023
Strona nie jest powiązana z oficjalnym przedstawicielstwem Włoch